Språkvitskap
Universitetet i BergenSpråkvitskap
På studiet ser vi på mange sider av menneskeleg språk. Du får ei innføring i korleis du kan beskrive ulike språk, du lærer eit språk som står fjernt frå norsk, og du får ei innføring i korleis språk kan analyserast automatisk med ei datamaskin.
Utviklinga av skriftspråk gjer det mogleg å overføre tileigna kunnskap gjennom generasjonar. Språk gjer det mogleg å diskutere ting som finst, men også alt som ikkje finst. Språk gjer det mogleg å gjenfortelle kva som har skjedd, kva som skjer og kva som kan skje.
Studiet passer for studentar som likar å oppdage strukturar, system og reglar. Lingvistikk kan ofte samanliknast med å knekke ein kode.
- Forelesingar
- Seminargrupper
- Dataprogrammering, eksperimenter og praktiske øvingar
Bachelorprogrammet i språkvitskap er eit studium på fulltid, det vil seie at du bruker om lag like mykje tid på studia som på ein full jobb. Du tar 30 studiepoeng kvart semester.