Musikkundervisning på nettbrett
Om studiet
Videreutdanningen «Musikkundervisning på nettbrett» er et tilbud til lærere og andre som underviser i musikk i grunnskolen, i kulturskolen, den videregående skolen samt aktører knyttet opp mot det frivillige musikkliv.
Videreutdanningen passer for deg som både vil utvikle deg i arbeid med musikk og som ønsker å se på de mulighetene teknologien gir i ulike former for musikkundervisning. Med programvare som GarageBand for iOS eller Soundtrap for Chromebook er det enkelt å arrangere, komponere, ta opp og å dele din egen musikk med andre. Slik programvare kan også være et svært anvendelig pedagogisk verktøy når en underviser i musikk.
Kurset gir et godt grunnlag for å lære mer avansert musikkproduksjon, for eksempel gjennom programmet Logic Pro X.
Hva lærer du?
Innføring i:
- bruk av GarageBand for iPad eller Soundtrap for Chromebook (studentene velger selv)
- ulike praktiske arrangeringsteknikker for band og ulike ensembler
- bruk av samples
- bruk av notasjonsprogrammet MuseScore (freeware)
- bruk av GarageBand for iPad eller Soundtrap for Chromebook som et pedagogisk verktøy
Oppbygning
Musikkundervisning for nettbrett er et 100% online kurs som foregår i læringsplattformen Canvas.
Undervisningen legges opp som online leksjoner. Hver leksjon består av skjermvideoer, forelesningsvideoer, oppgaver med tilhørende pensum. Til hver oppgave tilbys online en til en veiledning.
Emnet gjennomføres som digital undervisning.
Praktisk informasjon
Emnet består av online-leksjoner som vil være tilgjengelig for studenten i læringsplattformen Canvas når studenten har betalt semesteravgift og semesterregistrert seg.
Hver leksjon består av skjermvideoer, forelesningsvideoer og annet nødvendig pensum. I hver leksjon gis det oppgaver som må bestås. Til hver oppgave tilbys en-til-en digital veiledning. Studenten har 14 uker på å gjennomføre alle obligatoriske oppgaver. Når alle leksjoner er bestått mottar studenten eksamensoppgavene.
Betaling av semesteravgift til Studentsamskipnaden og semesterregistrering må gjøres innen fastsatt frist 1. september, for å få tilgang til læringsplattformen og for å kunne avlegge eksamen i emnet.
Praktisk informasjon om eksamen ved UiA.
Utstyr
Dette trenger du for å kunne gjennomføre kurset:
- Mac, iPad eller iPad Pro med Garageband installert
- Midikeyboard (et som kan sende midisignal via usb for enkel tilkobling til iPad eller PC)
- Adapter fra USB til USB-C med lademulighet (eksempel USB-kabel og eksempel adapter)
- Adapter fra audio til USB-C (for å koble hodetelefoner til nyere iPad, se eksempel)
- PC eller Mac med tilgang til notasjonsprogrammet MuseScore
- Hodetelefoner med minijack (liten plugg)
Generelle betingelser
Generelle betingelser for etter- og videreutdanningstilbud ved UiA
Studieplan
Se hele studieplanen
Få en påminnelse
Universitetet i Agder
Universitetet i Agder består av de to campusene Kristiansand og Grimstad. Her finner du henholdsvis 8 500 og 3 500 studenter, fordelt på studier innen helse- og idrettsvitenskap, humaniora og pedagogikk, kunstfag, samfunnsvitenskap, teknologi og realfag, samt avdeling for lærerutdanning...